#5 – Begrip voor gewonden in Jordanië dankzij deelname Invictus Games

Begrip voor gewonden in Jordanië dankzij deelname Invictus Games

Ze heeft een hoger doel. Deelname aan de Invictus Games Den Haag brengt niet alleen de Jordaanse militairen persoonlijk veel goeds, ook het begrip voor minder-validen in de Arabische wereld wordt er aanzienlijk mee vergroot. Rula Beik Amro: ,,De Invictus Games hebben een grote betekenis.’’

Door Edward Swier

De Jordaanse afvaardiging was er voor het eerst bij tijdens de Invictus Games van 2016, in Orlando. Ook in Toronto en Sydney was er een afvaardiging van de Jordanian Armed Forces, een leger met liefst 110.000 leden dat aangevoerd wordt door de koning van Jordanië, Abdullah II bin Al-Hussein. Een kleine 20 afgevaardigden, fysiek getroffenen, komt naar Den Haag. ,,We kijken allemaal enorm uit naar de trip naar Nederland. Niemand binnen onze ploeg is er al eens geweest. Het zal voor ons allemaal een geweldige ervaring worden. We kijken uit naar de aandacht die we zullen krijgen, naar de competitie, naar de kans om onze doelen te verwezenlijken, naar de ontmoetingen met anderen.’’

Enige vrouw en teamcaptain
Voor Rula Beik Amro worden het de eerste Invictus Games. ,,We kiezen er als Jordanië voor iedere keer een mix te sturen, van veteranen en nieuwkomers. Het is belangrijk dat de ervaren krachten de jongeren ondersteunen. En dat we elkaar inspireren.’’ Ze weet zeker dat de Invictus Games een groot avontuur worden. Rula is niet alleen de enige vrouw in de ploeg van Jordanië, ze is bovendien ook nog eens teamcaptain. ,,Ik verwacht dat ik van alle kanten in de watten wordt gelegd’’, lacht ze. ,,Ik vind het eer. Dat was het sowieso al, toen ik wist dat ik mocht gaan. Maar als teamcaptain is die eer alleen nog maar groter. Ik heb ook al veel geleerd van het captain zijn. Je regelt dingen, spreekt veel mensen. Ook je teamgenoten. Dan ook kom je erachter waar behoefte aan is bij mensen met een beperking.’’

Voorbeeldfunctie voor anderen
Zelf heeft Rula een spinal cord injury, een dwarslaesie. Opgelopen bij een aanval in 2005. Terroristen vielen in Amman een aantal hotels aan, Rula woonde in één ervan een trouwerij bij. C5 is haar classificatie, ze heeft beperkingen aan haar armen en schouders. Dat maakt het nog niet makkelijk om mee te doen aan het roeien. Toch heeft ze, onder meer, daarvoor ingeschreven. ,,Er zijn binnen onze ploeg mensen met een veel zwaardere dwarslaesie, maar ik moet me echt enorm inspannen om niet achter te blijven. Ik wil niet behalve teamcaptain ook nog de schildpad van de ploeg zijn.’’ De luitenant-kolonel wil graag een voorbeeld zijn voor anderen. Ze is bestuurslid van de commissie die zich inzet voor militairen die een beperking hebben opgelopen tijdens hun werk. ,,We hebben als Jordaanse Invictus-ploeg ook een voorbeeldfunctie, hopen meer militairen en veteranen aan te spreken. We willen ze graag iets leren over parasport, over het belang van bewegen als je een beperking hebt opgelopen. Het gaat ons dus niet alleen maar om het evenement zelf, maar ook om bewustzijn te kweken bij anderen. Het is belangrijk dat anderen, binnen en buiten het leger, hier in ons land ook iets van meekrijgen.’’

Het belang van sport
De Invictus Games hebben in Jordanië bijgedragen aan een positief beeld over parasport. ,,We zien echt dat het vooruitgaat, dat het onderwerp bespreekbaar is geworden. Mensen met
oorlogsverwondingen, met een beperking, hebben het altijd echt zwaar gehad om mee te doen in de gemeenschap. Het vertrouwen om nu weer te re-integreren is veel groter geworden.’’
Zelf zegt ze veel baat te hebben bij sport. En dat draagt ze graag uit, niet alleen op het veld en in het leger, maar ook daarbuiten. ,,Toen ik mijn master aan de universiteit deed, heb ik een dissertatie geschreven over mensen met een spinal cord injury, een dwarslaesie. Het ging daarin onder meer over de kwaliteit van leven voor mensen met die verwonding, of beperking. Ik heb daarin nadrukkelijk aangestipt hoe belangrijk sport is. Sport bepaalt in belangrijke mate het functioneren van mensen met een dwarslaesie. Hun kwaliteit van leven gaat omhoog als ze goed trainen, het bevordert hun gezondheid. En, hoe gezonder, hoe meer betrokken. Ik wil mensen graag inspireren om voort te gaan, om bezig te blijven, om de draad weer op te pakken. Dat is niet alleen een boodschap voor mijn teamgenoten, of de andere mensen in het leger, maar feitelijk voor een hele natie.’’

Het ultieme doel
,,Er zijn in de Arabische wereld rondom handicaps nog een hoop vooroordelen. Er is schaamte. Door mee te doen aan een internationaal vermaard evenement als de Invictus Games kweek je niet alleen onder familie en vrienden begrip, maar ook onder de bevolking van een land. Nu al vooraf, maar vooral ook straks tijdens het toernooi zullen we veel communiceren, met elkaar, maar ook met sporters uit andere landen. En als we dan half mei terugkeren naar Jordanië zullen we dat moeten blijven doen. We moeten niet binnen blijven zitten. Ga de deur uit, doe mee aan een competitie, ga naar buiten, geniet van het leven, geniet van je werk, geniet van je sport. Schaam je niet. Ga door, blijf betrokken. Tuurlijk, je kan terugvallen op je familie en vrienden, maar word er niet afhankelijk van, doe zelf ook dingen. Dat is voor ons ook het ultieme doel van de Invictus Games.’’

Meer Nieuws

Alles over sport: #5 – Zitvolleybal

Alles over sport: #5 – Zitvolleybal

Organisatoren vastberaden om Invictus Games The Hague 2020 voor alle deelnemers te realiseren

Organisatoren vastberaden om Invictus Games The Hague 2020 voor alle deelnemers te realiseren

Alles over sport: #4 – Zwemmen

Alles over sport: #4 – Zwemmen