#13 – Marcin Staniszewski teamcaptain Duitsland Invictus Games 2020

Voor Marcin Staniszewski wordt het zijn tweede Invictus Games. Hij deed eerder mee in Toronto, in 2017. De captain van de Duitse afvaardiging kan zich zijn verblijf in Canada nog levendig herinneren. ,,Alles maakte enorme indruk. Nu als aanvoerder van onze ploeg zal ik iedereen zo goed mogelijk voorbereiden. Het moet namelijk niet te overweldigend worden, je moet van je deelname in Den Haag gaan genieten.’’

Door Edward Swier

Kameraadschap

Nog altijd is Staniszewski onder de indruk van hetgeen hij in Toronto zag, meemaakte, beleefde. ,,Of het mijn leven veranderd heeft. Ja, toch wel. Het was echt geweldig om de kameraadschap daar te ervaren. Ik heb aan die Invictus Games een aantal goede, nieuwe vrienden overgehouden. Jongens uit verschillende landen met wie ik nu nog steeds contact heb, van wie ik de vorderingen in het dagelijks leven nu nog volg via Facebook. Het is machtig mooi om mensen uit Amerika, Irak, Afghanistan en Duitsland samen te zien, niet vechtend. Maar strijdend op het sportveld. Dat heeft mijn blik op de wereld wel veranderd.’’

In dienst bij defensie

Hij zag, in dienst, al een hoop van de wereld. Staniszewski, die eerste luitenant is, werd uitgezonden naar Afghanistan, Turkije, Djibouti. En na de Invictus Games gaat hij weer op missie, naar Mali.

In Afghanistan ging het mis. Hij raakte gewond, moest meerdere operaties aan zijn knie ondergaan. En is nog altijd in behandeling. ,,Ik wacht op een nieuwe knie. Het gaat er een keer van komen, dat zal wel moeten. Maar ik probeer het wel zo lang mogelijk uit te stellen’’, aldus Staniszewski.

,,Ik ben, na 17 jaar, nog altijd onder de wapenen, als MP-officer belast met special investigations. Ik kan ondanks mijn kwetsuur mijn werk nog doen. Zoals trouwens alle atleten die namens Duitsland naar de Invictus Games komen nu nog in dienst zijn bij defensie. Dat komt mede omdat we in Duitsland, in tegenstelling tot veel omringende landen, geen veteranensysteem kennen.’’

Team Duitsland

Staniszewski zal zich op de Invictus Games met name richten op de wieleronderdelen. De tijdrit en het criterium hebben zijn grote voorliefde. ,,Ik had vroeger eigenlijk helemaal niks met fietsen, maar inmiddels is wielrennen echt mijn passie. Dat komt mede omdat fietsen eigenlijk de enige sport is waarbij ik zonder knieklachten kan sporten. Al zal ik in Den Haag ook meedoen met enkele atletiekonderdelen, zoals de 100 en 200 meter en misschien ook wel het verspringen.’’

Marcin Staniszewski – 36 jaar, getrouwd en ‘gek op mijn bulldog’ – hoorde half februari dat hij teamcaptain zou worden. ,,Een geweldig grote eer, zeker omdat het team mij gekozen heeft. Het is mooi om de link tussen de staf en de atleten te worden, ik heb daar veel zin in. Het zal, denk ik, vooral mijn taak worden om de debutanten in onze ploeg te helpen, om ze te laten genieten van de Invictus Games. Het risico bestaat dat je enorm overrompeld wordt door de Invictus Games. Als ervaringsdeskundige weet ik wat ze kunnen verwachten, dat kan allicht helpen om er beter op voorbereid te zijn. Zelf vond ik het, in Toronto, namelijk wel echt overweldigend.’’

De Duitse afvaardiging bestaat uit 19 atleten, onder wie 1 vrouwelijke deelnemer. ,,Weliswaar gaan er weinig vrouwen mee, we zijn wel een zeer gemixte groep. We hebben sporters van verschillende leeftijden, mensen die verschillende dingen hebben meegemaakt. We komen uit de diverse takken van ons defensieapparaat en er zijn heel veel verschillende rangen vertegenwoordigd. Bovendien zijn er een stel debutanten, maar ook drie atleten – onder wie ikzelf dus – die de Invictus Games in Toronto hebben meegemaakt en drie deelnemers van Sydney.’’

De Duitse ploeg zal overigens niet alleen gesteund worden door Family & Friends in Den Haag. Dankzij steun van een civiele Duitse non-profitorganisatie rijdt er ook dagelijks een aantal bussen naar Nederland ter ondersteuning. Zo’n 250 Duitse fans krijgen zo de mogelijkheid om de Invictus Games te bezoeken. ,,Dat geeft een goed gevoel, die extra aandacht.’’

Voorbereidingen

De Duitse ploeg kan zich in alle rust voorbereiden op de Invictus Games. Er stond een tweetal serieuze trainingskampen op de Sportschule der Bundeswehr in Warendorf gepland. ,,De sportschool van de Duitse strijdkrachten is echt prachtig. Er zit ook een geweldige fysiotherapiepraktijk bij. We hebben daar de ideale omstandigheden. En het mooie is, het complex staat voor iedereen open.’’

,,Als we in Warendorf zijn, wordt er gezamenlijk geoefend. Er wordt dan veel getraind op de teamonderdelen en er zijn natuurlijk ook sportspecifieke coaches bij. We krijgen dan heel veel tips. Daarnaast worden er trainingsschema’s voor ons gemaakt die we mee kunnen nemen naar huis. Duitsland is natuurlijk best groot, we zitten niet allemaal bij elkaar om de hoek. Dus het is ook logisch dat we een deel van de voorbereiding individueel doen.’’

Staniszewski heeft daarbij voor ogen dat hij weliswaar hoopt te kunnen excelleren in Den Haag, maar dat het hem niet per se om die medaille gaat. ,,Daar zijn we ons allemaal enorm van bewust. Het gaat om de ervaring, om het opdoen van zelfvertrouwen. Deze training, de therapie die sommigen van ons krijgen, dat maakt dat we hier beter van worden.’’

Invictus Games Düsseldorf 2022

Tot slot is hij zeer te spreken dat de Invictus Games van 2022 in zijn eigen land zullen plaatsvinden. Düsseldorf deed een geslaagde gooi naar de organisatie, mag het evenement na Den Haag organiseren. Het zal, denkt Staniszewski, een enorme impuls betekenen in Duitsland. ,,Nu zijn de Invictus Games toch vooral nog erg bekend onder militair personeel. We proberen onze boodschap wel steeds beter te verspreiden, maar dat vraagt tijd. Dat Düsseldorf nu de gaststad wordt, is een hele stap vooruit. Nu zullen we nog beter moeten uitleggen aan de mensen dat het niet zoiets is als de Paralympische Spelen. Dat het feitelijk niet om de medailles gaat, maar om de therapie, om het herstel. Dat er vooral zelfvertrouwen te winnen is op de Invictus Games. Ik denk dat we dat de komende jaren wel steeds beter voor de bühne kunnen brengen.’’

Meer Nieuws

Alles over sport: #5 – Zitvolleybal

Alles over sport: #5 – Zitvolleybal

Organisatoren vastberaden om Invictus Games The Hague 2020 voor alle deelnemers te realiseren

Organisatoren vastberaden om Invictus Games The Hague 2020 voor alle deelnemers te realiseren

Alles over sport: #4 – Zwemmen

Alles over sport: #4 – Zwemmen